Sůl moře - Ruta Sepetys

10:22:0010. Kniha s tématikou moře
V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít.

Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.
(Databáze knih)

No. Jak začít. Asi začnu tím, že už teď si jsem jistá, že tahle kniha bude patřit mezi nejlepší, které jsem v tomto roce přečetla. Témata s 2SV miluju(což asi už víte) a tohle bylo jiné, ale stejně úžasné jako třeba Vypravěčka, nebo Jsou světla, která nevidíme
Jak už se psalo nahoře, je pravdou, že o téhle události jsem neslyšela. Nikdy. Ani malou zmínku. Je to pro mě naprosto neznámá katastrofa a jsem ráda, že jsem se o ní dozvěděla prostřednictvím tak krásné knihy.
Knížka vás chytne. Jen vás teda (podle mě) úplně nepohltí. Myslím si, že je to z toho důvodu, že se tam hodně střídají postavy. Ale i tak se mi hrozně líbila. Teda kromě pasáží, které byly z pohledu Alfreda.
Z knihy jdou cítit vztahy mezi jednotlivými postavami a musím přiznat, že jsem nesla těžce osud básníka.
Knížka mi hrozně rychle utekla a já byla překvapena, že už jsem na konci. Jen bych možná udělala trošku jiný konec. Jinak bych ho zpracovala. Jinak bych na knížce nic neměnila. Nó, možná toho Alfreda.
Ještě bych chtěla říct, že se mi strašně líbilo, jak autorka na konci mluvila o dějinách a o tom, abychom jim dali hlas. Musím říct, že je to nejhezčí poznámka autorky, kterou jsem kdy četla. Palec nahoru a rozhodně si přečtěte i její slova ke knize.
Knížka ode mě v databázi knih získala 5 hvězdiček a jinak jí dávám 90%.
Máte rádi Titanic? Tak byste si rozhodně měli přečíst i tohle. Protože tohle jsou taky dějiny. Pro většinu lidí neznámé dějiny.

Pokud jste ještě nečetli můj článek s knížkami, které si chci letos v rámci výzvy přečíst, najdete ho tady .

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Skvělá recenze! :D
  O této knížce jsem už něco málo slyšela, ale teď mě hned víc zaujala z tvé recenze :D Určitě si ji přečtu :D
  Jdu si za svým snem
  Nekonečná knihovna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju!♥ Jsem ráda, že jsem tě navnadila. Doufám, že se ti bude líbit. :)

   Vymazat

Jste hodní, že jste si udělali čas na můj příspěvek a okomentovali ho.